Тайното оръжие за Мекотели

Тайното оръжие за Мекотели

Тайното оръжие за Мекотели

Blog Article



Тъй като октоподите нямат кости, хищниците могат да изядат цялото животно. Както казва Марк Норман, световен експерт по живите цефалоподи към музея „Виктория“ в Мелбърн, Австралия: „Тези животни са чисто месце, което се разхожда наоколо – истинско филе миньон.“

Текстот е достапен под условите на лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови.

Поголемиот број на мекотели се разделно полови, а помал се хермафродити.

"Чудесата на древния свят" - луксозно колекционерско издание Да разкрием древната история - камък по камък.

Ракообразните и мекотелите се ловят от крайбрежните рибари с помощта на прости методи. Омари, например, със саксии със стръв, които се потапят в морето и редовно се проверяват. Също така, не всеки уловен омар стига до пазара, тъй като минималният размер на животните е точно определен.

Това, което отличава октоподите и сепиите (и в по-малка степен – и калмарите), е, че могат да се прикриват в движение.

В началото на размножителния период се образуват мъжките полови клетки.Два охлюва застават в определена поза и разменят сперматозоиди.След това започва размножаването.По този начин те се предпазват от самооплождането, точно като дъждовните червеи.

При някои голохрили, които се хранят с хидровидни представители, в хрилете попадат защитните клетки, отделяни от жертвата.

Органите за равновесие се наричат статоцисти и се намират в предната част на главата при охлювите, предната част на тялото при мидите и в защитните хрущялни гнезда на главата при главоногите. Инервират се от церебралните ганглии.

Ако човешките същества някога изчезнат, това може да са далечни, интелигентни потомци на октоподи, които ще управляват земята или поне океаните!

Те нямат глава като такава, предният край на тялото е покрит с черупки и има два пипала под формата на остриета, които, движейки се, вкарват храна в въртящата се дупка, водеща през гърлото в стомаха.

Прикритието на октоподите има три главни елемента. Единият е мекотели цветът. Октоподите генерират цветове чрез система от пигменти и отразители. Пигментите се съдържат в хиляди миниатюрни сакчета в най-горния слой на кожата. Когато сакчетата са затворени, приличат на миниатюрни лунички. За да покаже пигмента, октоподът свива мускулите около сакчето, като така го отваря и разкрива цвета. В зависимост от това какъв набор от сакчета отваря или затваря октоподът, той мигновено може да създаде шарки като ленти, ивици или петна.

Български производители Стани автор Добави рецепта ТОП Бюлетин

Вижте още: Октоподите – майстори на камуфлажа и сръчни ловци

Report this page